Menü
Your Cart

Garanti ve İade Şartları

Sipariş edilen ürün veya ürünlerin garanti şartları ve teslim alındıktan sonra oluşabilecek herhangi bir sorundan dolayı iade edilmesi istenildiğinde yapılması gerekenler:

 

Garanti şartları nelerdir?

 

Tüm ürünlerimiz ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte size en yakın yetkili teknik servise teslim edebilirsiniz. Yetkili teknik servis bilgilerine garanti belgesi ve kullanım kılavuzlarından ulaşabilirsiniz. Bünyemizde teknik servisimiz yoktur.Bize garanti kapsamında gönderdiğiniz ürünler tarafımızdan yetkili servislere ve tedarikçilere sizin adınıza gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir. Garanti kapsamında bize gönderilen ürünlerin ulaşım bedeli müşterilerimize aittir. Arızalı ürünü doğrudan yetkili servise götürmeniz ya da göndermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Yetkili Servis ile problem yaşadığınızda bize başvurabilirsiniz.

 

Siparişimi kargoya verilmeden nasıl iptal ederim?

 

Siparişinizi kargoya verilmeden iptal etmek isterseniz talebinizi siparişinizi verdiğiniz gün saat 14'e kadar İletişim sayfamızdan bulunan numaradan bize iletmeniz gerekmektedir. Siparişiniz yola çıkmış olursa bu durum size bildirilecek ve iade işlemi için ürünü teslim almanız gerekli olacaktır.

 

Ürün iade süresi ne kadardır?

 

 Sipariş teslim alınma tarihinden itibaren 5  gün içerisinde iletişime bizlerle geçerek adresimize gönderebilirsiniz.

 

Ürün iadesinde yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Ürün iade istekleri Tüketicinin Korunması Kanunu ve Yönetmeliği hükümleri esas alınarak aşağıdaki kriterler dâhilinde yapılmaktadır.

Kanunen internetten yapılan satışlarda (mesafeli sözleşmeler ile satışlarda) tüketicilerin teslim aldığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek ürünü iade hakkı mevcuttur..
 
1. Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 5  gün içinde Fiberoptik.net’e başvuruda bulunarak aşağıdaki koşullar dahilinde iade edebilirsiniz. Bu kapsamda geri göndereceğiniz ürünleri anlaşmalı kargo firması (Yurtiçi) ile göndermeniz durumunda herhangi bir “kargo bedeli” ödemezsiniz. Farklı bir firma ile gönderimi yapılması durumunda kargo gönderim bedeli tarafınıza faturalandırılacaktır.
 
2. İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.
 
3.Satın alınan ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan
ürünün orijinal kutusunda ve içerisinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.
 
4. 14 günü aşan sürelerde ise geri ödeme yoluyla iade yapılmamaktadır.
Değiştirilmek istenen ürün, satın alındığı andaki gibi kusursuz, eksiksiz ve orijinal kutusunda kullanılmamış olmalıdır. Kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilemeyen ürünlerin iadesi ya da değişimi mümkün değildir.

5.Ayıplı ürünler: Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
- Ürünün ayıplı olduğu kararı yetkili teknik servisler tarafından verilmektedir. Bu süreden sonra karşılaşılan kusurlar garanti kapsamında değerlendirilecektir.
- Garanti süresi içerisinde karşılaştığınız problemler için iletişim sayfamızda bulunan numaralardan bilgi edinebilirsiniz.

6. Eğer ürünün faturası şirket adına kesilmiş ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu 'iade faturası' ve 'iade irsaliyesi' (ya da irsaliyeli fatura) gönderilmesi zorunludur. Aksi durumda, faturası kurumlar adına düzenlenen siparişlerin iadeleri yapılamamaktadır.

 

Ürün kargodan hasarlı ve bozuk çıktığında yapılması gerekenler nelerdir?

 

Size teslim edilen paketin içinden ürünün hasarlı, ezik ya da ıslak çıkması durumunda:

Durumu teslimat sırasında fark ediyorsanız paketi teslim almayınız.

Durumu teslimattan sonra fark ettiyseniz:

Ürünün ve kutunun fotoğraflarını çekmeniz faydalı olacaktır.
Boş ve temiz bir A4 kağıda durumu anlatan bir tutanak hazırlamanız gereklidir. Tutanakta sipariş ve fatura numarası ile birlikte ad-soyad ve imza da yer almalıdır.
iletişim sayfasından bulunan  numaralardan müşteri hizmetleri birimimizi arayıp bilgi veriniz.
Söz konusu işlemleri yaptıktan sonra tarafınıza ürünler sağlam olarak yeniden gönderilecek ve elinize geçen hasarlı paket ile ilgili yapmanız gerekenler temsilcimiz tarafından size anlatılacaktır.

 

 

İade ettiğim ürünün geri ödemesi ne zaman yapılır?

 

1-İade ettiğiniz ürünleriniz tarafımıza ulaştıktan sonra, ürünleriniz kabul işlemini takiben işlem sırasına göre incelenmektedir. İade ürünleriniz tarafımıza ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde iade tutarınız tarafınıza ödenecektir. İadenizin geri ödemesi sitemizde sipariş verirken gerçekleştirdiğiniz ödeme yöntemine göre(Peşin/taksit) geri ödenecektir. İade işlemleri otomatik sistemler tarafından yapıldığından geri ödeme de sistemde oluşturmuş olduğunuz siparişin ödeme türüne göre sonuçlanmaktadır. Siparişlerde taksitli ödeme metodu kullanıldıysa iade taksitli olarak; peşin ödeme metodu kullanıldıysa da iade karta peşin olarak geri ödenmektedir.
 
2-Bankanızdan kaynaklı sebeplerle iadenizin kredi kartınıza yansıması bir kaç gün sürebilir. İadenizin makul süre içerisinde gerçekleşmediğini düşünüyorsanız lütfen durumu “iletişim” sayfamızdan bize iletiniz. .Arzu ederseniz ürün iadesini 1 (bir)  yıl kullanım süreli alışveriş çeki olarak da tercih edebilirsiniz. Bu tercihinizi iade sırasında belirtmeniz gereklidir.

3-İade edilen ürünün ambalajı kullanıcı tarafından hasarlanmış veya orijinal ambalajı olmadan ambalajsız gönderilmiş ise ve  bu nedenle tekrar satılabilme özelliği yitirilmiş ise, iade işlemi sırasında ürünün tam fiyatından %20’lik bedel kesintisi uygulanır ve iade buna göre eksik bedelle yapılır. Bu ürünler, mağazalarımızın fırsat reyonlarında indirimli olarak satılmaktadır. Fiberoptik.net, ambalaj hasarının miktarına göre ürünü iade almama hakkına sahiptir.

 

İade tutarı neden taksit taksit yapılıyor?

 

Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin, tamamı kredi kartınıza iade edilmekte ancak bankanız tarafından iadenin kredi kartınıza geri ödemesi, taksitli olarak kartınıza yansıtılmaktadır.